HGH.com.pl

HGH – podstawowe informacje

HGH jest skrótem od angielskiego określenia human growth hormone, a odnosi się do hormonu wzrostu produkowanego przez przedni płat przysadki mózgowej. To jeden z najważniejszych ludzkich hormonów i chociaż hormon ten decyduje o jakości naszego życia, wciąż niewiele osób wie o jego istnieniu i funkcjach. Podstawowe informacje na jego temat znajdziecie w Wikipedii, ale jako że encyklopedia operuje dość niezrozumiałymi pojęciami, postanowiliśmy przybliżyć wam specyfikę i zadania tego hormonu w sposób bardziej zrozumiały dla przeciętnego człowieka.

Nazwy

W terminologii medycznej i popularnej można spotkać się z różnymi określeniami odnoszącymi się do tego hormonu. Przede wszystkim nazywa się go hormonem wzrostu lub somatotropiną. Poza tym autorzy publikacji na jego temat posługują się też określeniami HGH i GH – wszystkie one odnoszą się do jednej i tej samej substancji wytwarzanej przez przysadkę.

Wytwarzanie HGH

Hormon wzrostu wytwarzany jest nierównomiernie i pulsacyjnie, to oznacza, że nie jest on stale „wyrzucany” przez przysadkę do organizmu. Częstotliwość i intensywność dostaw (wyrzutów, pulsów) uzależniona jest ściśle od płci i wieku. Wpływ na wydzielanie hormonu wzrostu mają też dieta, aktywność fizyczna i pora dnia (nocy).

Działanie hormonu

W powszechnym mniemaniu hormon wzrostu odpowiada głównie za wzrost organizmu i szczególnie istotny jest na wszystkich etapach dorastania. W rzeczywistości hormon ten odpowiada również za przyrosty masy mięśniowej (w każdym wieku), za stan kości, za regenerację organizmu. To typowy hormon młodości, którego niedobory (zmniejszona produkcja) przyczyniają się do starzenia. Hormon wzrostu odpowiada też za gospodarkę węglowodanową organizmu oraz za lipolizę i lipogenezę (gospodarkę tkanką tłuszczową). Jest więc potężną bronią również w odchudzaniu.

Nadmiar i niedobór HGH

Szczególnie niebezpieczne są w okresie dorastania. Nadmiar hormonu może doprowadzić do gigantyzmu, a niedobór do tzw. karłowatości przysadkowej. U osób dorosłych nadmiar hormonu prowadzi najczęściej do akromegalii, czyli choroby objawiającej się przede wszystkim przerostem i zniekształceniami najrozmaitszych tkanek. Niedobór z kolei przyspiesza starzenie, spowalnia regenerację, zaburza gospodarkę węglowodanową i lipidową – odbija się więc na wszystkich tych procesach fizjologicznych, w których hormon wzrostu odgrywa kluczową rolę.

Stosowanie hormonu wzrostu w czystej postaci jest jednym z elementów leczenia niektórych chorób. Z uwagi na możliwe powikłania i skutki uboczne kuracje takie odbywają się pod ścisłym nadzorem lekarza. Do wolnego obrotu dopuszczone są jedynie suplementy wspomagające produkcję hormonu wzrostu przez organizm.

W rankingu, który znajdziecie na stronie głównej serwisu, prezentujemy jedynie takie środki. Ich stosowanie jest bezpieczne i skuteczne, choć z uwagi na bardzo złożony skład i szerokie spektrum działania osoby, które nie mogą pochwalić się pełnym zdrowiem, przed rozpoczęciem kuracji tymi suplementami, powinny skonsultować się z lekarzem.

Powrót do rankingu

Podsumowanie

Miejsce Produkt Cena Opis
produktu
Strona Nasza Ocena
1. Isotropin Rejuvenation 374,00 zł saszetki VitaLab.pl 5/5
2. Isotropin HGH-R 159,00 zł kapsułki VitaLab.pl 4/5
3. Secratropin HGH 109,95 USD kapsułki Esupplements.com 3/5
4. HGH Advanced 44,95 EUR kapsułki Slimming.com 3/5
5. GenF20 Plus 76,99 USD tabletki plus spray GenF20.com 2/5